» اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی با حضور سردار سلیمانی ( پنجشنبه 30 شهریور 1396 )
» رونمایی از چهار محصول جدید شركت های فناور مستقر در پارك و تجلیل از دو شركت فناور موفق با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر و مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ( جمعه 17 شهریور 1396 )
» نشست خبری معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اصحاب رسانه در پارك علم و فناوری گیلان ( جمعه 17 شهریور 1396 )
» مراسم افتتاح پروژه‌ی چمن مصنوعی شهر شلمان ( شنبه 11 شهریور 1396 )
» حضور مدافعین حرم در فراتر از مرزها تامین کننده امنیت کشور است ( شنبه 11 شهریور 1396 )
» کسب مقام قهرمانی والیبالیست گیلانی در رقابت های دانشجویان جهان ( جمعه 10 شهریور 1396 )
» مدرس هلندی ورزش همگانی: ایران کشوری بسیار زیبا و امن است ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» رونمایی از سه محصول جدید تجاری سازی شده شركت های فناور مستقردر مركز رشد انزلی ( چهارشنبه 8 شهریور 1396 )
» دکتر نوبخت : حمایت از تیم های ورزشی جزو تعهدات و برنامه های دولت است ( پنجشنبه 2 شهریور 1396 )
» مدیران موظف به شناسایی جوانان توانمند به منظور کادرسازی مدیریتی هستند ( چهارشنبه 25 مرداد 1396 )
» تبیین برگزاری یك رویداد: نقدی بر گزارش یك پایگاه خبری تحت عنوان«برگزاری استنداپ مد و لباس، وظیفه جدید پارك علم و فناوری!!» ( سه شنبه 24 مرداد 1396 )
» تجلیل از خبرنگاران و گرامیداشت روز خبرنگاردر پارک علم و فناوری گیلان ( دوشنبه 16 مرداد 1396 )
» خانه ورزش روستایی در گیلان راه اندازی می شود ( شنبه 14 مرداد 1396 )
» پیشرفت مناسب مارینای منطقه آزاد انزلی نوید بخش روزهای روشن برای گردشگری دریایی در خزر است ( سه شنبه 10 مرداد 1396 )
» بازدید استاندار گیلان از با سابقه‌ترین دانشگاه فنی و صنعتی در آلمان ( شنبه 24 تیر 1396 )
» باشگاه عضدی رشت ، در رقابتهای تکواندو نونهالان (کمربند سبز و آبی ) قهرمانی استان گیلان یک مدال نقره ویک برنز را از آن خود کرد ( جمعه 23 تیر 1396 )
» دستگاه های اجرایی و بخش خصوصی برای بهبود صادرات گل و گیاه همت کنند ( دوشنبه 19 تیر 1396 )
» کسب 5مدال طلاء و برنز ؛حاصل تلاش تکواندوکاران باشگاه عضدی رشت در رقابتهای قهرمانی استان گیلان ( یکشنبه 18 تیر 1396 )
» زمین چمن استادیوم های رشت متعلق به تیم های فوتبال این شهر است ( پنجشنبه 15 تیر 1396 )
» پارك علم و فناوری گیلان میزبان اختتامیه گردهمایی ملی منجمان آماتور با نگاه پدافند غیرعامل ( چهارشنبه 14 تیر 1396 )

تبیین برگزاری یك رویداد: نقدی بر گزارش یك پایگاه خبری تحت عنوان«برگزاری استنداپ مد و لباس، وظیفه جدید پارك علم و فناوری!!»


ا

اشتباه در بكارگیری یك واژه در خانواده بزرگ رسانه كه طی آن كلمه استندآپ بجای كلمه استارتآپ استفاده و بازنشر نیز گردیده، موجب شد تا برخی سوء برداشت‌ها در مورد پارك علم و فناوری به وقوع بپیوندد.

"وبلاگ خبری بازتاب نیوز به نقل از روابط عمومی پارک علم و فناوری گیلان"

مفهوم دو كلمه استارتآپ و استندآپ با توجه به منابع مورد تایید اصحاب رسانه، تفاوت بسیاری بین معنی و كاركرد این دو كلمه وجود دارد. كلمه استارتآپ (به انگلیسی: Startup، مخفف startup company به معنی شركت های نوپا) طبق تعاریف، به یك شركت یا یك مشاركت و یا یك سازمان موقت گفته می‌شود كه در جهت جستجوی راه حلی برای یك مدل كسب و كارِ قابل توسعه و تكرار پذیر راه‌اندازی می‌شود.

كلمه استندآپ كه طبق برنامه‌های تلویزیونی اخیر، عمدتا برای برنامه‌های طنز استفاده می‌شود، (به انگلیسی: Stand-up comedy)  به معنی كمدی ایستاده یا كمدی استندآپ بوده و منظور نوعی از كمدی است كه در آن، اجراكننده به‌صورت مستقیم با شنوندگان صحبت می‌كند.

 با توجه به معنی و مفهوم دو كلمه بالا براحتی می‌توان تشخیص داد كه كدامیك به پارك علم و فناوری مربوط می‌شود.

استارتآپ‌ها از جمله راهكارهای ایجاد شركت‌های نوپا هستند كه می‌توانند در هر حوزه‌ای از كسب و كار با استفاده از نوآوری، فرایند تجاری‌سازی، موجبات تبدیل ایده به محصول یا یك خدمت را فراهم كند.

 با توجه به نگرش بالا استارتآپ‌ها از جمله اقدامات حمایتی پارك‌های علم و فناوری هستند كه باید مورد توجه قرارگیرند.

در كنار توضیح بالا، موضوع دیگری كه باید به آن توجه ویژه مبذول گردد، صنایع فرهنگی است كه بر مبنای نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یكی از اجزاء مهم اقتصاد دانش محور در رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی نقش اساسی دارد (طبق آمار سازمان ملل متحد ارزش جهانی بازار صنایع فرهنگی و خلاق رقم قابل توجهی را بخود اختصاص داده است).

از جمله موضوعاتی كه در صنایع فرهنگی دارای خصوصیات چند وجهی می باشد، موضوع لباس، پوشاك و منسوجات است كه در هر دوره‌ای به شكل و فرم خاصی ارائه می‌شود كه به آن مُد اطلاق می‌گردد. با این وصف باید مقوله لباس، مد و پوشاك را از جهات مختلف مورد توجه قرار داد، مانند طراحی، نخ و الیاف، بافت، دوخت، تجارت و بازرگانی، رنگ و ماشین آلات و غیره.

حال سوال این است كه در سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال، پارك علم و فناوری به عنوان یك زیرساخت حمایت از توسعه كسب و كارهای مختلف، نباید به این موضوع اساسی كه دارای وجوه فرهنگی، اقتصادی و فناوری و سیاسی است بپردازد؟! آیا شركت‌ها و موسسات فعال در حوزه مُد و لباس نباید با ایده‌ها و نوآوری‌های این حوزه آشنا شوند؟! آیا نباید تولیدكنندگان ما كه عمدتا از عدم رسوخ فناوری و نوآوری در كسب و كار خود رنج می‌برند با طراحی‌هایی كه مبتنی بر فناوری‌های نوین است آشنا شوند؟! آیا نباید فعالان عرصه پوشاك و منسوجات با كاركردهای نوین این نیاز ضروری انسان‌ها آشنا شوند (مانند منسوجات هوشمند و ...)

ضمن تشكر و قدردانی از همه اصحاب رسانه و استقبال از بیان نقدهای خیرخواهانه آنها و حساسیت به عملكرد دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در حوزه‌های مختلف، انتظار این است كه با عنایت بیشتر به موضوعاتی كه قصد نشر آنرا دارند (بویژه در حوزه‌های مربوط به علم و فناوری)، نهادهای نوپایی مانند پارك علم و فناوری را در دستیابی به اهداف توسعه‌ای آن یاری نمایند.

پارك علم و فناوری گیلان، آماده پاسخ گویی هر نوع نقد و سوالی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان را دارد.

  روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان

شایان ذکر است رویداد استارتاپ مد و لباس به مدت سه روز در منطقه آزاد انزلی در حال برگزاری است


ادامه مطلب...