تبلیغات
وبلاگ خبری بازتاب نیوز
» پارک علم و فناوری گیلان، موفق به دریافت لوح تقدیر و تندیس از دوازدهمین نمایشگاه کامپیوتر الکامپ رشت گردید ( دوشنبه 19 آذر 1397 )
» گزارشی از حضور هیات پارک علم وفناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» حمایت و حضور پارک علم و فناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت روز خبرنگار ( سه شنبه 16 مرداد 1397 )
» آغاز به کار طرح «خادم رسانه‌ای» مسجد مقدس جمکران با حضور جمعی از اصحاب رسانه ( جمعه 11 خرداد 1397 )
» رئیس پارك علم و فناوری گیلان منصوب شد ( دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 )
» اولین کلبه اقامتی شناور ( شنبه 22 اردیبهشت 1397 )
» كسب رتبه برتر روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان در سومین جشنواره روابط عمومی‌ها و خبرنگاران دانشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری منطقه دو كشور ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» برگزاری كارگاه آموزشی « روابط عمومی و ارتباط با صنعت» ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط‌عمومی‌ها و خبرنگاران برتر منطقه دوکشور ( یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 )
» قهرمان پرآوازه گیلانی رئیس کمیته قهرمانان فدراسیون کاراته شد ( چهارشنبه 29 آذر 1396 )
» مراسم اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» مراسم تشییع پیکر 2 شهید گیلانی مدافع حرم ( چهارشنبه 1 آذر 1396 )
» صعود ایران به رده پنجم جدول توزیع مدالها ی رقابتهای جهانی کاراته با درخشش گیلانیها/روز خوب بانوان ( شنبه 6 آبان 1396 )
» مراسم اختتامیه كارگاه آموزشی بین المللی : «جهانی شدن: مشاركت و تعاون در اقتصاد نوآورانه» ( یکشنبه 30 مهر 1396 )
» به مناسبت هفته تربیت بدنی ایستگاه سلامت برپا می کنیم ( سه شنبه 25 مهر 1396 )
» آغاز به کار پنجمین رویداد آموزشی و اجلاس بین المللی پارکهای علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت ( جمعه 21 مهر 1396 )
» چهار قهرمان گیلانی کاندیدای انتخابات کمیسیون ملی ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» رشت میزبان سمینار توجیهی داوران و ناظران حوزه بانوان استانهای فدراسیون هندبال ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» استاندار گیلان : مشارکت مردم مهمترین عامل موثر در توسعه استان است ( سه شنبه 18 مهر 1396 )

تبیین برگزاری یك رویداد: نقدی بر گزارش یك پایگاه خبری تحت عنوان«برگزاری استنداپ مد و لباس، وظیفه جدید پارك علم و فناوری!!»


ا

اشتباه در بكارگیری یك واژه در خانواده بزرگ رسانه كه طی آن كلمه استندآپ بجای كلمه استارتآپ استفاده و بازنشر نیز گردیده، موجب شد تا برخی سوء برداشت‌ها در مورد پارك علم و فناوری به وقوع بپیوندد.

"وبلاگ خبری بازتاب نیوز به نقل از روابط عمومی پارک علم و فناوری گیلان"

مفهوم دو كلمه استارتآپ و استندآپ با توجه به منابع مورد تایید اصحاب رسانه، تفاوت بسیاری بین معنی و كاركرد این دو كلمه وجود دارد. كلمه استارتآپ (به انگلیسی: Startup، مخفف startup company به معنی شركت های نوپا) طبق تعاریف، به یك شركت یا یك مشاركت و یا یك سازمان موقت گفته می‌شود كه در جهت جستجوی راه حلی برای یك مدل كسب و كارِ قابل توسعه و تكرار پذیر راه‌اندازی می‌شود.

كلمه استندآپ كه طبق برنامه‌های تلویزیونی اخیر، عمدتا برای برنامه‌های طنز استفاده می‌شود، (به انگلیسی: Stand-up comedy)  به معنی كمدی ایستاده یا كمدی استندآپ بوده و منظور نوعی از كمدی است كه در آن، اجراكننده به‌صورت مستقیم با شنوندگان صحبت می‌كند.

 با توجه به معنی و مفهوم دو كلمه بالا براحتی می‌توان تشخیص داد كه كدامیك به پارك علم و فناوری مربوط می‌شود.

استارتآپ‌ها از جمله راهكارهای ایجاد شركت‌های نوپا هستند كه می‌توانند در هر حوزه‌ای از كسب و كار با استفاده از نوآوری، فرایند تجاری‌سازی، موجبات تبدیل ایده به محصول یا یك خدمت را فراهم كند.

 با توجه به نگرش بالا استارتآپ‌ها از جمله اقدامات حمایتی پارك‌های علم و فناوری هستند كه باید مورد توجه قرارگیرند.

در كنار توضیح بالا، موضوع دیگری كه باید به آن توجه ویژه مبذول گردد، صنایع فرهنگی است كه بر مبنای نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان یكی از اجزاء مهم اقتصاد دانش محور در رشد اقتصادی و اشتغال‌زایی نقش اساسی دارد (طبق آمار سازمان ملل متحد ارزش جهانی بازار صنایع فرهنگی و خلاق رقم قابل توجهی را بخود اختصاص داده است).

از جمله موضوعاتی كه در صنایع فرهنگی دارای خصوصیات چند وجهی می باشد، موضوع لباس، پوشاك و منسوجات است كه در هر دوره‌ای به شكل و فرم خاصی ارائه می‌شود كه به آن مُد اطلاق می‌گردد. با این وصف باید مقوله لباس، مد و پوشاك را از جهات مختلف مورد توجه قرار داد، مانند طراحی، نخ و الیاف، بافت، دوخت، تجارت و بازرگانی، رنگ و ماشین آلات و غیره.

حال سوال این است كه در سال اقتصاد مقاومتی، تولید-اشتغال، پارك علم و فناوری به عنوان یك زیرساخت حمایت از توسعه كسب و كارهای مختلف، نباید به این موضوع اساسی كه دارای وجوه فرهنگی، اقتصادی و فناوری و سیاسی است بپردازد؟! آیا شركت‌ها و موسسات فعال در حوزه مُد و لباس نباید با ایده‌ها و نوآوری‌های این حوزه آشنا شوند؟! آیا نباید تولیدكنندگان ما كه عمدتا از عدم رسوخ فناوری و نوآوری در كسب و كار خود رنج می‌برند با طراحی‌هایی كه مبتنی بر فناوری‌های نوین است آشنا شوند؟! آیا نباید فعالان عرصه پوشاك و منسوجات با كاركردهای نوین این نیاز ضروری انسان‌ها آشنا شوند (مانند منسوجات هوشمند و ...)

ضمن تشكر و قدردانی از همه اصحاب رسانه و استقبال از بیان نقدهای خیرخواهانه آنها و حساسیت به عملكرد دستگاه‌های دولتی و غیردولتی در حوزه‌های مختلف، انتظار این است كه با عنایت بیشتر به موضوعاتی كه قصد نشر آنرا دارند (بویژه در حوزه‌های مربوط به علم و فناوری)، نهادهای نوپایی مانند پارك علم و فناوری را در دستیابی به اهداف توسعه‌ای آن یاری نمایند.

پارك علم و فناوری گیلان، آماده پاسخ گویی هر نوع نقد و سوالی در راستای توسعه اقتصاد دانش بنیان در استان را دارد.

  روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان

شایان ذکر است رویداد استارتاپ مد و لباس به مدت سه روز در منطقه آزاد انزلی در حال برگزاری است


ادامه مطلب...