تبلیغات
وبلاگ خبری بازتاب نیوز
» گزارشی از حضور هیات پارک علم وفناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» حمایت و حضور پارک علم و فناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت روز خبرنگار ( سه شنبه 16 مرداد 1397 )
» آغاز به کار طرح «خادم رسانه‌ای» مسجد مقدس جمکران با حضور جمعی از اصحاب رسانه ( جمعه 11 خرداد 1397 )
» رئیس پارك علم و فناوری گیلان منصوب شد ( دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 )
» اولین کلبه اقامتی شناور ( شنبه 22 اردیبهشت 1397 )
» كسب رتبه برتر روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان در سومین جشنواره روابط عمومی‌ها و خبرنگاران دانشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری منطقه دو كشور ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» برگزاری كارگاه آموزشی « روابط عمومی و ارتباط با صنعت» ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط‌عمومی‌ها و خبرنگاران برتر منطقه دوکشور ( یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 )
» قهرمان پرآوازه گیلانی رئیس کمیته قهرمانان فدراسیون کاراته شد ( چهارشنبه 29 آذر 1396 )
» مراسم اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» مراسم تشییع پیکر 2 شهید گیلانی مدافع حرم ( چهارشنبه 1 آذر 1396 )
» صعود ایران به رده پنجم جدول توزیع مدالها ی رقابتهای جهانی کاراته با درخشش گیلانیها/روز خوب بانوان ( شنبه 6 آبان 1396 )
» مراسم اختتامیه كارگاه آموزشی بین المللی : «جهانی شدن: مشاركت و تعاون در اقتصاد نوآورانه» ( یکشنبه 30 مهر 1396 )
» به مناسبت هفته تربیت بدنی ایستگاه سلامت برپا می کنیم ( سه شنبه 25 مهر 1396 )
» آغاز به کار پنجمین رویداد آموزشی و اجلاس بین المللی پارکهای علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت ( جمعه 21 مهر 1396 )
» چهار قهرمان گیلانی کاندیدای انتخابات کمیسیون ملی ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» رشت میزبان سمینار توجیهی داوران و ناظران حوزه بانوان استانهای فدراسیون هندبال ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» استاندار گیلان : مشارکت مردم مهمترین عامل موثر در توسعه استان است ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» دکتر سالاری استاندار گیلان شد ( دوشنبه 3 مهر 1396 )

وضعیت شتاب علمی كشور زیر ذره بین برنامه «غیر محرمانه»

دکترمجید متقی طلب  رئیس پارك علم و فناوری گیلان و دبیر هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار كشور درباره شاخص های قدرت علمی در كشورهای مختلف و جایگاه تولید علم و وضعیت شتاب علمی كشور پنجشنبه ۷ بهمن ۹۵  ساعت ۲۱ در برنامه تلویزیونی غیرمحرمانه از شبكه دو سیمای جمهوری اسلامی ایران حضور یافت.

مستند مناظره «غیر محرمانه» پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ بهمن ماه با دعوت از كارشناسان متعدد به موضوع بررسی وضعیت شتاب علمی كشور پرداخته و به رتبه علمی كشور در دنیا نگاهی متفاوت داشته است.

از مشخصات ویژه «غیر محرمانه» تفاوت ساختار شب نخست با شب دوم است. بدین ترتیب كه در شب اول برای ارزیابی ابتدا طرح موضوع كلی می شود. سپس پیرامون محور بحث، اتاق فكری با حضور عوامل برنامه و كارشناسان تشكیل شده تا ذهن مخاطب برای مناظره شب دوم آماده شود.

«غیرمحرمانه» به گونه ای تولید شده كه مستند شب اول تكمیل كننده مناظرهِ شب دوم است. همه اتفاقات اتاق فكر نیز توسط راوی و به صورت مرحله به مرحله برای مخاطب توضیح داده می شود.

به گزارش روابط عمومی شبكه دو، «غیرمحرمانه» در این قسمت از برنامه با توجه به اینكه بحث شتاب علمی و رشد كیفی و كمی دانش بومی و ملی در سندهای بالادستی كشور بسیار مورد تاكید قرار گرفته؛ رویكرد اجرایی برنامه ریزی های مربوطه را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است.

بر این اساس در قسمت مستند گزارش «غیرمحرمانه» كه پنجشنبه ۷ بهمن ساعت ۲۱:۰۰ از شبكه دو سیما پخش شد، شاهد گفت و گویی با دكتر مجید متقی طلب  رئیس پارك علم و فناوری گیلان و دبیر هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار كشور درباره شاخص های قدرت علمی در كشورهای مختلف و جایگاه تولید علم در كشورمان بودیم.

همچنین دكتر مرتضی موسی خانی؛ بنیان‌گذار و رئیس كمیته ملی ربوكاپ ایران نیز در این برنامه پیرامون فن آوری های نوین و شاخص نوآوری در بالا بردن سطح رشد علمی كشور توضیحاتی خواهند داد و دكتر صمد مومن بالله؛ عضو پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران به نقد شیوه مدیریت علمی كشور می پردازد. در ادامه نیز  دكتر داود رشتچیان؛ معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه صنعتی شریف نیز به نسل جدید دانشگاه ها و پیشرفت و توسعه كشور بر مبنای رشد علمی اشاره خواهند كرد.

در برنامه مناظره «غیر محرمانه» كه جمعه ۸ بهمن ماه ساعت ۲۱ از شبكه دو با حضور مدعوین و میهمانان اصلی به روی آنتن رفت نیز دكتر وحید احمدی؛ معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، محمدرضا واعظ مهدوی؛ معاون توسعه امور آموزشی و فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور و اسفندیار اختیاری؛ رئیس كمیته پژوهش و فناوری مجلس شورای اسلامی به بحث و گفتگو پرداختند.

در این قسمت از برنامه «غیر محرمانه» ابتدا به شاخص های مهم رتبه بندی علم در دنیا پرداخته شده و در ادامه انعكاسی كوتاه از وضعیت تولید علمی كشور مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین وضعیت بودجه ریزی كشور در مورد فعالیت های پژوهشی و زیر ساخت های تولید علم در كشور، بخش پرمناقشه ی این گفت و گو بود.

در ادامه خلاصه ای از متن گفتگوی دكتر متقی طلب در این برنامه را شرح خواهیم داد.

امروزه آنچه كه در كشورهای مختلف ایجاد قدرت و ثروت می كند فكر و اندیشه می باشد كه دارای یكسری خروجی می باشد، این خروجی ها در قالب دستاوردهای علمی، ابتكارات، نوآوری ها و این نوع مسائل هستند.

در عصر حاضر آنچه كه به عنوان یك موضوع اساسی وجود دارد و منجر به توسعه یافتگی می شود، خروجی های علمی است.

من تاكید دارم موضوعاتی مثل نشر مقاله یك نمونه از این مسائل است و در نتیجه ما باید به دنبال مباحثی برویم كه از علم، ثروت ایجاد كند. در این مبحث شاخصی به نام Technology Application در نظر گرفته شده است. به این معنی كه  دستاوردهای پژوهشی كه در قالب مقاله انتشار می یابد باید تبدیل به فناوری شود و این فناوری ها نیز به سمت تجاری شدن برود.

با توجه به موارد ذكر شده دو نكته وجود دارد، یكی اینكه آیا در كشور رشد علمی داشته ایم؟ و دوم اینكه  در صورت مثبت بودن، وضعیت سرعت رشد به چه صورت بوده است؟

مطابق نظر نشریات و موسسات بین المللی این رشد وجود داشته است و از جهات مختلف دارای معنی می باشد.

شما میتوانید فایل ویدیویی این گفتگو در برنامه غیر محرمانه را از طریق لینك زیر مشاهده نمایید.

http://www.telewebion.com/#!/episode/۱۵۶۸۳۰۰/ 
 
 
 
 
 
 
 

ادامه مطلب...