تبلیغات
وبلاگ خبری بازتاب نیوز
» پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت روز خبرنگار ( سه شنبه 16 مرداد 1397 )
» آغاز به کار طرح «خادم رسانه‌ای» مسجد مقدس جمکران با حضور جمعی از اصحاب رسانه ( جمعه 11 خرداد 1397 )
» رئیس پارك علم و فناوری گیلان منصوب شد ( دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 )
» اولین کلبه اقامتی شناور ( شنبه 22 اردیبهشت 1397 )
» كسب رتبه برتر روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان در سومین جشنواره روابط عمومی‌ها و خبرنگاران دانشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری منطقه دو كشور ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» برگزاری كارگاه آموزشی « روابط عمومی و ارتباط با صنعت» ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط‌عمومی‌ها و خبرنگاران برتر منطقه دوکشور ( یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 )
» قهرمان پرآوازه گیلانی رئیس کمیته قهرمانان فدراسیون کاراته شد ( چهارشنبه 29 آذر 1396 )
» مراسم اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» مراسم تشییع پیکر 2 شهید گیلانی مدافع حرم ( چهارشنبه 1 آذر 1396 )
» صعود ایران به رده پنجم جدول توزیع مدالها ی رقابتهای جهانی کاراته با درخشش گیلانیها/روز خوب بانوان ( شنبه 6 آبان 1396 )
» مراسم اختتامیه كارگاه آموزشی بین المللی : «جهانی شدن: مشاركت و تعاون در اقتصاد نوآورانه» ( یکشنبه 30 مهر 1396 )
» به مناسبت هفته تربیت بدنی ایستگاه سلامت برپا می کنیم ( سه شنبه 25 مهر 1396 )
» آغاز به کار پنجمین رویداد آموزشی و اجلاس بین المللی پارکهای علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت ( جمعه 21 مهر 1396 )
» چهار قهرمان گیلانی کاندیدای انتخابات کمیسیون ملی ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» رشت میزبان سمینار توجیهی داوران و ناظران حوزه بانوان استانهای فدراسیون هندبال ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» استاندار گیلان : مشارکت مردم مهمترین عامل موثر در توسعه استان است ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» دکتر سالاری استاندار گیلان شد ( دوشنبه 3 مهر 1396 )
» اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی با حضور سردار سلیمانی ( پنجشنبه 30 شهریور 1396 )
» رونمایی از چهار محصول جدید شركت های فناور مستقر در پارك و تجلیل از دو شركت فناور موفق با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر و مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ( جمعه 17 شهریور 1396 )

در پانزدهمین نشست تخصصی توسعه در سازمان برنامه و بودجه استان گیلان عنوان شد:
رویکرد دولت در برنامه ششم، تعامل سازنده با منطق جهانی در راستای افزایش سرمایه گذاری خارجی است/ اسناد خزانه اسلامی اصلی ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.  

رویکرد دولت در برنامه ششم، تعامل سازنده با منطق جهانی در راستای افزایش سرمایه گذاری خارجی است/ اسناد خزانه اسلامی اصلی ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.

پانزدهمین نشست تخصصی توسعه در سازمان برنامه و بودجه استان گیلان،  با دو موضوع "تعهدات مالی دولت وابزارهای بازپرداخت آن" با سخنرانی دکتر امیر باقری، رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور و "مروری بر اوراق خزانه اسلامی و معاملات آن در بورس اوراق بهادار" با سخنرانی مجتبی شهبازی مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد در سالن اجتماعات سازمان برنامه و بودجه گیلان برگزار شد.


*حجم میزان بدهی های دولت به میزانی است که رشد حرکت اقتصادی کشور را  آهسته میکند

به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه استان گیلان، در ابتدای نشست شراره کاوسی مشاور ریاست سازمان در سخنانی ضمن خیر مقدم به سخنرانان و مدعوین همایش گفت: امروز بحث بدهی دولت به شبکه های بانکی و پیمانکاران، اگر یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی کشور نباشد، یکی از مهترین موانع خیز اقتصادی کشور است.

وی ادامه داد: تقریباً اکثر صاحب نظران و کارشناسان حوزه اقتصاد به این امر توافق دارند که حجم میزان بدهی های دولت به میزانی است که رشد حرکت اقتصادی کشور را  آهسته میکند. در این راستا دولت یازدهم از سال گذشته بحث پرداخت تعهدات به پیمانکاران غیردولتی را به عنوان یکی از دستورکارهای اصلی خود قرار داده و راهکارهایی را در این زمینه پیش بینی نموده است.

کاوسی با بیان اینکه یکی از راهکارها، استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه می باشد اضافه کرد: در این راستا اسناد خزانه اسلامی منتشر شده است  و دولت در نیمه دوم سال 95 با قدرت بیشتری این راهکار را ادامه می دهد. براین اساس پیشنهاد ریاست محترم سازمان برنامه و بودجه استان گیلان به این امر بود که پانزدهمین نشست توسعه به موضوع بازار بدهی ها اختصاص یابد.

وی ادامه داد: از آنجایی که بخشی از تعامل پیمانکاران با دستگاه های دولتی است، بخش اول این نشست به موضوع "تعهدات مالی دولت وابزارهای بازپرداخت آن" با سخنرانی دکتر امیر باقری، رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص دارد. بخش دوم برنامه مربوط به "مروری بر اوراق خزانه اسلامی و معاملات آن در بورس اوراق بهادار" با سخنرانی مجتبی شهبازی مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد  است.

 

*دولت به سمت یکسانسازی نرخ ارز مبادلهای و آزاد حرکت میکند.

در  ادامه رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور، به تبیین عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران پرداخت و گفت: درآمدهای نفتی ایران از سال 51 تا 94 دارای نوسانات زیادی بوده، اما از سال 90 به بعد که درآمد 118 میلیارد دلاری رقم خورد، با افت شدید مواجه شده است.

امیر باقری با اشاره به عملکرد متوسط رشد سالانه اقتصادی و سرمایه گذاری کشور، افزود: بعد از انقلاب، متوسط رشد سالانه اقتصادی 3.7 درصد و متوسط رشد سالانه سرمایه گذاری 4.1 درصد می باشد، زیرا پس از دوران جنگ تحمیلی ظرفیت های بلااستفاده زیادی داشتیم که با اندک سرمایه گذاری فعال شدند، اما اکنون بسیاری از بنگاه های اقتصادی کشور با حداقل 40 درصد ظرفیت کار می کنند.

وی رویکرد دولت در برنامه ششم را تعامل سازنده با منطق جهانی در راستای افزایش سرمایه گذاری خارجی دانست و تصریح کرد: روند رتبه خطرپذیری ایران، همچنین روند فصلی تولید و صادرات نفت خام از دیدگاه OECD بهبود یافته، اما کاهش شدید قیمت نفت از نیمه دوم سال 93 موجب عدم مشهود بودن رشد اقتصادی شده است.

رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور با بررسی وضعیت کنونی کشور نسبت به سند چشم انداز، گفت: رشد سالانه اقتصادی 12 درصد شرط تحقق اهداف سند 1404 مبنی بر دستیابی به جایگاه اول منطقه است. در سال 84 در ردیف ترکیه بودیم و جلوتر از عربستان قرار داشتیم، اما اکنون از این کشورها عقب‌تر هستیم.

وی رشد اقتصادی در سه ماهه نخست سال 94 را  0.3 درصد اعلام کرد و ادامه داد: روند رشد اقتصادی کاملاً فزاینده بود و اکنون با رشد اقتصادی 4.4 درصد مواجه هستیم. البته گزارش بانک مرکزی 5.4 درصد است.

باقری با اشاره به رشد منفی 10 درصدی سرمایه گذاری،  خاطرنشان کرد: با رشد منفی سرمایه گذاری نمی توان رشد اقتصادی را تمدید کرد لذا یکی از چالش های کلان اقتصاد ایران مسئله کاهش سرمایه گذاری است.

وی از رشد 15.5 درصدی حجم معاملات بخش مسکن در نیمه نخست امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: قیمت مسکن نسبت به دوره مشابه سال 94، حدود 4 درصد رشد کرده است. همچنین روند تغییرات فصلی صادرات غیر نفتی 20 درصد و واردات کالا 9 درصد می باشد لذا در حوزه تجارت طی فصول اخیر وضعیت خوبی داشتیم.

رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه کشور با اشاره به اهتمام دولت در ثبات نرخ ارز، عنوان کرد: دولت به سمت یکسان سازی نرخ ارز مبادله ای و آزاد حرکت می کند.

وی سهم سرمایه در گردش تسهیلات اعطایی بانکی را 68 درصد دانست و گفت: افزایش نرخ سود موزون بین بانکی در سال های 90 تا 95 موجب رشد 30 درصدی پایه پولی و نقدینگی شده که عامل نگرانی دولت است. طی سال های اخیر روند نرخ بیکاری بهبود خاصی را نشان نمی دهد.

باقری دومین چالش کلان اقتصاد ایران را تنگنای مالی و بدهی های بخش دولتی دانست و یادآور شد: انتشار اسناد خزانه اسلامی، صکوک و اوراق مشارکت راهکارهای دولت برای خروج از این تنگناست. اسناد خزانه اسلامی نوعی اوراق بهادار با سررسید کمتر از یکسال می باشد و مزایایی از جمله معافیت مالیاتی، مقابله با پولشویی و ایجاد علاقه در پیمانکاران غیر دولتی دارد.

رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه اسناد خزانه اسلامی به عنوان یک ابزار مترقی که قابلیت نقدشوندگی از طریق بازار بورس دارد، موجب دلگرمی پیمانکاران می شود، اضافه کرد: دولت در بازپرداخت اسناد خزانه متعهد است.

وی نامساعد بودن فضای کسب و کار، پایین بودن نرخ رشد اقتصادی و نوسانی بودن آن، نقش پایین بهره وری در اقتصاد، وجود بیکاری بالای دانش آموختگان دانشگاهی و وجود تورم را از دیگر چالش های اقتصاد ایران دانست و گفت: رشد منفی سرمایه گذاری منشاء بروز تنگنای مالی است. چنین وضعیتی موجب ایجاد مضیقه اعتباری در سیستم بانکی جهت اعطای تسهیلات، عدم توسعه بازار سرمایه، کاهش شدید تامین مالی خارجی و بدهی دولت و شرکت های دولتی به بخش غیر دولتی مانند پیمانکاران می شود.

باقری با اشاره به بدهی بخش دولتی به بانک ها، خاطرنشان کرد: بنگاه داری بانک ها، تملیک وثایق ملکی و سرمایه گذاری بانک ها در املاک و مستغلات نتیجه چنین وضعیتی است لذا بانک ها برای رهایی از این تنگنا به رقابت با یکدیگر می پردازند و نرخ سود بانکی به سمت بالا حرکت می کند.

رئیس دفتر اقتصاد کلان سازمان برنامه و بودجه تامین مالی بودجه را از طریق درآمدهای مالیاتی، فروش دارایی ها و درآمدهای نفتی دانست و گفت: دولت 200 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه و پیمانکاران بدهکار است. همچنین شرکت‌های دولتی نیز 200 هزار میلیارد تومان بدهی دارند که در مجموع 400 هزار میلیارد تومان بدهی دولت می‌شود.

وی نسبت بدهی های دولت به GDP(تولید ناخالص ملی) را 38 درصد دانست و تصریح کرد: وضعیت بدهی دولت نسبت به سایر کشورها بالا نیست. باید بتوانیم بدهی به بانک ها را تبدیل به اوراق نقدشونده کنیم. در این صورت قدرت تسهیلات دهی بانک ها افزایش می یابد. در واقع بانک مرکزی می تواند با خرید و فروش این اوراق در بازار سرمایه تحرک ایجاد کند. بخشی از تعهد دولت از طریق بودجه و بخشی با اوراق قرضه تسویه می شود.

باقری با بیان اینکه 40 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه واگذار شده است، گفت: در صورت تصویب لایجه برنامه ششم، دولت مجاز است تا پایان برنامه ششم معادل کل بدهی قطعی شده خود تا پایان سال 94 به اشخاص را از طریق انتشار اوراق بهادار مصون از تورم تسویه کند. لذا دولت نباید بدهی جدید ایجاد کند. در این صورت نسبت بدهی به تولید ناخالص ملی از 42 درصد به 35 درصد خواهد رسید.

 اسناد خزانه اسلامی اصلیترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد هم در سخنانی با اشاره به چگونگی معاملات اسناد خزانه اسلامی در بورس اوراق بهادار، گفت: اسناد خزانه اسلامی اصلی ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.

مجتبی شهبازی ادامه داد: دولت اسناد خزانه اسلامی را صادر و به شکل مستقیم به طلبكاران غیر دولتی واگذار می‌کند. دارنده اوراق در صورت نیاز به وجه نقد، این اوراق را در بازار پول و بازار سرمایه(بورس و فرابورس) به فروش می‌رساند.

وی ابزار مالی، بازار مالی و نهاد مالی را ارکان بازار پول و بازار سرمایه دانست و افزود: دولت باید به سمت بازار سرمایه محور شدن اقتصاد حرکت کند. در واقع سهم بازار سرمایه باید در تامین مالی پررنگ شود. متاسفانه اکنون نقش بازار سرمایه در کشور کم است.

شهبازی فعالان اقتصادی را مصرف کننده وجوه مازاد اقتصاد کشور دانست و تصریح کرد: این وجوه اضافه یا پس اندازها باید از طریق بانک ها یا بازار سرمایه به دست فعالان اقتصادی برسد. فسادهای مالی نتیجه تکیه فعالیت های اقتصادی به بانک هاست؛ در حالی که بازار سرمایه از شفافیت برخوردار است و بیشترین حجم نظارت را دارد لذا غیر قابل مقایسه با بازار پول است.

وی مخاطب بازار سرمایه را صرفا فعالان اقتصادی دانست؛ در حالی که تسهیلات بانکی به همگان تعلق می گیرد و ادامه داد: اسناد خزانه اسلامی باید در بازار سرمایه نقد شود.بزرگترین دغدغه فعالان اقتصادی بازار سرمایه درخصوص اسناد خزانه اسلامی، عدم ایفای تعهدات دولت در زمان سررسید است لذا برای رفع این نگرانی، دولت به این بدهی اولویتی هم‌ردیف حقوق و مزایای كاركنان خود داده و به عنوان بدهی ممتاز دولت در نظر گرفته می ‌شود.

مدیر معاملات کارگزاری بانک پاسارگاد سهام، اوراق اجازه، اوراق رهنی، اوراق مشارکت، اسناد خزانه و... را از جمله ابزارهای مالی دانست و عنوان کرد: تعیین نرخ سود با استفاده از مکانیزم عرضه و تقاضا مهمترین مزیت اسناد خزانه است. همچنین این اوراق در مقایسه با دیگر ابزارهای بازار پول از درجه نقدشوندگی بیشتری برخوردار است. اسناد در قبال بدهی واقعی دولت انتشار پیدا می کند و لذا سود نامشخص است.

شهبازی با بیان اینکه بازار سرمایه به دو بازار اولیه(عرضه اوراق) و ثانویه(فروش اوراق در تابلوی بورس) تقسیم می‌شود، خاطرنشان کرد: بازار سرمایه‌ ایران از نظر شرایط شرکت‌ها به دو بازاربورس اوراق بهادار و فرابورس تقسیم می‌شود. نماد اسناد خزانه با توجه به سررسید آن تعیین می گردد و برای هر یک از سررسیدهای متفاوت نماد جداگانه ای در نظر گرفته می شود.

وی اضافه کرد: سایت www.tsetmc.com مرجع اطلاعات لحظه ای تمامی نمادهای معاملاتی بورس است. فروش اوراق و خرید سهام موجب مثبت شدن بازار سهام می شود.

 

*می باید از ظرفیت سرمایه گذاران گیلانی خارج از کشور با توجه به عرقی که به استان خود دارند در گیلان بهره ببریم

در ادامه جلسه منوچهر جمالی نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برگزاری نشست هایی با چنین موضوعاتی تسهیل کننده حل مسائل است گفت:  در افق 1404 مقرر شده که ایران در بین کشورهای منطقه از نظر علمی، فناوری، اقتصادی و سایر معیارها، مقام اول باشد. بر اساس اتقافاتی که در حال رصد آن هستیم به نظر همسایگان در حال پیشی گرفتن از ما هستند و اگر با این روال پیش رویم به نقطه مطلوب نمی رسیم. چراکه برنامه های مناسبی را تنظیم نکردیم.

 وی افزود: از طرفی خدماتی دریافت می کنیم. بابت دریافت این خدمات، بدهکاری هایی به دولت، بانک ها و پیمانکاران پیش آمده. در نهایت به جایی رسیدیم که انتشار اسناد خزانه تنها گزینه ای بوده که می بایست انتخاب می شد.

جمالی بر همگن بودن برخی امور مانند صنعت و دانشگاه تأکید کرد  و گفت: لازم است صنعت خود را به را به دانشگاه نزدیک کند. دانشگاهیانی داریم که در بازار و صنعت جذب نمی شوند. می باید در برخی بخش ها تغییراتی ایجاد شود.

وی به در نشست اخیر  استاندار و نمایندگان گیلان با دکتر ظریف وزیر امور خارجه اشاره کرد و ادامه داد:  در این دیدار مطرح کردم که می باید از ظرفیت سرمایه گذاران گیلانی خارج از کشور با توجه به عرقی که به استان خود دارند در گیلان بهره ببریم تا از شرایط سخت عبور کنیم. لازمه تحقق این امر، تفکر جمعی است. نباید انرژی های همدیگر را خنثی کنیم بلکه همه با یک وفاق و همدلی مسائل را حل کنیم.

 

  معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان برنامه و بودجه گیلان نیز در ادامه جلسه گفت: این جلسه پانزدهمین نشست ماهانه سازمان بوده است هدف از این نشست طرح مساله و تشریح موضوع اوراق بهادار است که به روال چهارده جلسه گذشته بر گزار گردیده است .
روزبه رحمانیان افزود : یکی از قانون های بودجه در خصوص مطالبات پیمانکاران که برای تامین مالی و پرداخت دولتی وبه ظور کل در دنیا وجود  دارد، اوراق بهادار است که در قالب های مختلف: صکوک ، اوراق مشارکت یا اوراق قرضه دولتی عرضه می گردد 
وی اضافه کرد:  روش انتشار اسناد خزانه اسلامی یکی از منابعی است که پیمانکاران می توانند جهت اخذ مطالبات خود استفاده کنند  و این امر باعث می شود گردش  پولی و مالی دراقتصاد جامعه رخ دهد. وچرخ اقتصاد در جامعه بچرخد .
وی عنوان کرد : این یک روشی است که در قانون بودجه وجود دارد و پیمانکاران با این شیوه در حال حاضر می توانند مطالبات خود را اخذ نمایند. البته در این راه هیچ اجباری برای پیمانکاران گذاشته نشده است و به اختیار می توانند از این شیوه جهت وصول مطالبات خود اقدام نمایند.
رحمانیان خاطر نشان کرد: برای آگاهی بخشی بیشتر، باید کارگاه آموزشی بیشتری برگزار گردد و این موضوعات به صورت تخصصی در این کارگاه مطرح گردد تااز خروجی این کارگاه بتواند موضوعات پیمانکاران را حل و فصل کند. البته این نشست طرح موضوع بوده و هدف از این جلسه این بوده که پیمان کاران آشنایی اجمالی وکلی به بحث اسناد خزانه اسلامی داشته باشند 
 معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی سازمان بر نامه و بودجه گیلان در پایان خاطر نشان کرد: اگر شرایط واگذاری اوراق قرضه و مبادله در فرابورس طرح موضوع گردد ، در ماه آینده نیاز جلسه کار گاهی می باشد. که در این جلسه همه پیمانکاران و ذی حسابان دولتی حضور داشته باشند . قطعا این جلسه کار بردی خواهد بودو این جلسه تخصصی می تواند نحوه واگذاری اسناد خزانه اسلام را به بحث بگذارد که در نهایت  تصمیم صحیح در خصوص شرایط واگذاری اسناد خزانه اسلامی گرفته شود .

ادامه مطلب...