تبلیغات
وبلاگ خبری بازتاب نیوز
» گزارشی از حضور هیات پارک علم وفناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» حمایت و حضور پارک علم و فناوری گیلان در سی و پنجمین کنفرانس بین المللی پارک‌های علمی و فناوی ( دوشنبه 12 شهریور 1397 )
» پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت روز خبرنگار ( سه شنبه 16 مرداد 1397 )
» آغاز به کار طرح «خادم رسانه‌ای» مسجد مقدس جمکران با حضور جمعی از اصحاب رسانه ( جمعه 11 خرداد 1397 )
» رئیس پارك علم و فناوری گیلان منصوب شد ( دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 )
» اولین کلبه اقامتی شناور ( شنبه 22 اردیبهشت 1397 )
» كسب رتبه برتر روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان در سومین جشنواره روابط عمومی‌ها و خبرنگاران دانشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری منطقه دو كشور ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» برگزاری كارگاه آموزشی « روابط عمومی و ارتباط با صنعت» ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط‌عمومی‌ها و خبرنگاران برتر منطقه دوکشور ( یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 )
» قهرمان پرآوازه گیلانی رئیس کمیته قهرمانان فدراسیون کاراته شد ( چهارشنبه 29 آذر 1396 )
» مراسم اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» مراسم تشییع پیکر 2 شهید گیلانی مدافع حرم ( چهارشنبه 1 آذر 1396 )
» صعود ایران به رده پنجم جدول توزیع مدالها ی رقابتهای جهانی کاراته با درخشش گیلانیها/روز خوب بانوان ( شنبه 6 آبان 1396 )
» مراسم اختتامیه كارگاه آموزشی بین المللی : «جهانی شدن: مشاركت و تعاون در اقتصاد نوآورانه» ( یکشنبه 30 مهر 1396 )
» به مناسبت هفته تربیت بدنی ایستگاه سلامت برپا می کنیم ( سه شنبه 25 مهر 1396 )
» آغاز به کار پنجمین رویداد آموزشی و اجلاس بین المللی پارکهای علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت ( جمعه 21 مهر 1396 )
» چهار قهرمان گیلانی کاندیدای انتخابات کمیسیون ملی ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» رشت میزبان سمینار توجیهی داوران و ناظران حوزه بانوان استانهای فدراسیون هندبال ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» استاندار گیلان : مشارکت مردم مهمترین عامل موثر در توسعه استان است ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» دکتر سالاری استاندار گیلان شد ( دوشنبه 3 مهر 1396 )

حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری صداو سیمای مرکز گیلانمحمدی در گفتگوی ویژه خبر صدا و سیمای مرکز گیلان  

محمدی در گفتگوی ویژه خبر صدا و سیمای مرکز گیلان

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان با حضور در برنامه زنده تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری صداو سیمای مرکز گیلان در خصوص بودجه 95 و همچنین سرشماری عمومی نفوس مسکن سال95 پاسخگوی سوالات بود.


به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه وبودجه گیلان در گفت وگوی ویژه خبری به روند اختصاص بودجه 95  دستگاه های اجرائی استان گیلان پرداخت و  گفت :  بودجه کل کشور در سال 95 مبلغ 978 هزار و 552 میلیارد تومان را شامل می شود که از این میزان بودجه683 هزار میلیارد تومان در اختیار بانک ها و شرکت های دولتی و سازمان های انتفاعی می باشد . و مبلغ 295 هزار میلیارد تومان در اختیار بخش عمومی و دولتی قرار دارد که در حقیقت دولت بااین بودجه کشور را اداره می کند .

محمدی با تاکید بر وجود اشکال در ساختار اقتصادی کشور درخصوص بودجه عمومی کشور پس از کسر بودجه های اختصاصی عنوان کرد : از این 295 هزار میلیارد تومان چیزی حدود25 هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی است . بعبارتی کلیه هزینه های کشور اعم از حقوق، مزایای کارکنان ، و مسائل عمرانی کشور با 270 هزار میلیارد تومان مدیریت می شود. مشکل عمده ما آنستکه این بودجه شدیدا وابسته به نفت است.

محمدی همچنین گفت: از مبلغ 270 هزار میلیارد تومان میزان 214  هزار میلیارد تومان بودجه هزینه ای است وچیزی حدود 57 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی، که نسبت آن 80 به 20  است که این بایستی در کشورمان برعکس شود

 رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان افزود: باید بتدریج سهم بودجه عمرانی افزایش یابد  تا در دراز مدت آثار ان را در زندگی روز مره خود ببینیم. از این بودجه 270 هزار میلیارد تومان حدود 7500 میلیارد تومان بودجه هزینه ای استانها اختصاص پیدا می کند و مابقی به صورت ملی توزیع می گردد . بودجه عمرانی نیز به همین شکل می باشد، از حدود 57 هزار میلیارد تومان،  7000 هزار میلیارد تومان در اختیار استانها قرار میگیرد و بقیه اش به صورت ملی از طریق  وزارت خانه ها در اختیار استانها قرار می گیرد.

وی افزود : درغایت بودجه ای درحدود 14 هزار و 510 هزار میلیارد تومانی در اختیار استانها قرار میگیرد. این بودجه در بین 31 استان توزیع می گردد . در حقیقت 7500 میلیارد تومان هزینه ای و 7000 میلیارد تومان عمرانی، بین استانها توزیع می شود. سهم گیلان از این 14510 میلیارد تومان، چیزی حدود 541 میلیارد تومان است به میزان 325 میلیارد تومان بودجه هزینه ای استان است که حقوق کارکنان از آن پرداخت می شود و چیزی حدود217 میلیارد تومان بودجه عمرانی استان گیلان است .

وی تصریح کرد : در حقیقت  آن چیزی که در اختیار استانها قرار می گیرد زیر 1.5 درصد است از بودجه کل و 3/5 درصد از بودجه عمومی است . در واقع عمده بودجه به صورت متمرکز از طریق ملی توسط وزارتخانه ها و ساز مانهای ملی توزیع می شود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در بخش دیگری از سخنان خود عنوان کرد : همواره در جلسات شورای برنامه ریزی نیز اشاره کردم بودجه ای که در اختیار استان قرار دارد بودجه ای است که با آن ما می توانیم مرمت کنیم. در حقیقت اساس بودجه در سطح ملی توزیع می گردد  و ما باید از نمایندگان مجلس و مدیران اجرائی این تقاضا را داشته باشیم که سهم استان را از بودجه ملی از طریق پیگیری و تعاملات با وزارتخانه ها افزایش دهند . ما هم در حد توان سعی می کنیم از بودجه ملی امکاناتی را برای استان جذب کنیم وهم بودجه ای را که در اختیار داریم به شکل صحیح  وعادلانه تقسیم و توزیع کنیم.

محمدی در مقایسه بودجه 94 با 95 استان گفت : ما در سال گذشته 281 میلیارد تومان بودجه هزینه ای بود که امسال به 325 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است که اینجا 15.3 در صد افزایش داریم. در بودجه عمرانی هم 167میلیارد تومان بوده که امسال 217 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده که این رقم افزایش حدود 30 در صدی را شامل می شود. مجموعا وضعیت بودجه ما نسبت به سال گذشته افزایش مناسبی دارد.

محمدی افزد : یکی از مهم ترین شاخصهایی را که می توانیم برای بودجه بندی در نظر داشته باشیم جمعیت و مساحت و میزان محرومیت استانها است . ماپروژه هایی در استان داریم که فقط متعلق به گیلان نیست. بعنوان مثال راه آهن مختص به گیلان نیست بلکه متعلق به کل کشور است. این راه آهن شمال وجنوب و را به هم متصل می کند. جمعیت ما حدود 1/3 تا 3/3 دهم جمعیت کشور است اما بودجه ای که در اختیار ما قرار گرفته حدود 7/3 درصد بودجه است که در اختیار استان قرار داده شده است  یعنی از آن 14 هزار و510 میلیارد تومان ما سهمی که در اختیار  ما قرار گرفته  سهم مناسبی است .

 وی گفت: در سال گذشته بودجه هزینه ای تعلق گرفته به استان بیش از برآورد ما بود که  تمام وکمال پرداخت شد. ابتدای سال گذشته بودجه ای پیش بینی شده بود که در انتهای سال با تلاشی که دولتمردان در سطح ملی انجام دادند توانستیم بیش از آن مقدار را تامین کنیم. که به میزان 105 درصد نسبت به براورد اولیه سال بودجه تامین شد . وی در خصوص بودجه عمرانی خاطر نشان کرد : ما به طور متوسط 40 تا 50 در صد توانستیم پروژه های ملی، استانی را تامین اعتبار بکنیم خصوصا سفر ریاست محترم جمهور  به استان در ابتدای سال نوید بخش حرکت مثبتی بود که با پیگیری های مسئولین محترم و شخص آقای استاندار سرعت روند احداث راه آهن و جاده رشت به قزوین افزوده شد.

 محمدی با اشاره  به وضعیت مالیات در بودجه کشورعنوان کرد : 10 تا 11 درصد بودجه  کشور به وسیله مالیات تامین می شود که این نقطه ضعف بزرگیست زیرا با افزایش و کاهش قیمت نفت ، نوسانات شدید در اقتصاد کشور و در واقع زندگی مردم رخ می دهد. اگر اداره جامعه مبتنی برمالیات باشد ثبات اقتصادی و به تبع آن آرامش و رفاه در زندگی مردم بیشتر خواهد شد .

 رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان تصریح کرد : کشاورزی یکی از محور های اصلی اقتصاد گیلان است ، بطوری که 11.7 درصد از بودجه گیلان به این بخش اختصاص دارد . دولت برای حمایت از کشاورزان نگاه ویژه ای به  چای و برنج دارد.

محمدی افزود : کشاورزی علاوه بر تامین معیشت و غذای مردم در تقویت تجلیات گردشگری استان نیز سهم بسزایی دارد .بسیاری از مردم ایران ، باغات چای و زیتون و مزارع زیبای برنج را در کنار سایر تجلیات طبیعی گیلان و مازندران در خاطرات خود دارند .

 وی  خاطر نشان کرد : 5 درصد از بودجه گیلان به منابع آبی و مدیریت آب اختصاص دارد

محمدی بیان کرد : دوسد پل رود وشفا رود و 11 سد لاستیکی برای استان گیلان در امر مدیریت آب در نظر گرفته شد و یکی از اهداف این سدها جلوگیریی از ورود آب رود خانه ها به دریا است

محمدی در خصوص صنعت در گیلان گفت: مساله اشتغال به عنوان مهم ترین دغدغه مردم درگیلان است. و این امر بدون توجه به صنعت بهبود نخواهد یافت . در این راستا دولت در سال 95 مبلغ 16 هزار میلیارد تومان جهت تقویت صنعت در نظر گرفته که امیدواریم  تا پایان سال آغاز روز در اقتصاد و صنعت را شاهد باشیم ..

 در پایان کیوان محمدی به عنوان  مدیر اجرائی سرشماری نفوس ومسکن در استان گیلان تصریح کرد : اطلاعات سرشماری جهت برنامه ریزی آینده  استفاده خواهد شد و اطلاعات نا صحیح باعث برنامه ریزی ناصحیح می شود .  اطلاعات سرشماری در اختیار هیچ نهادی قرار نخواهد گرفت و به جهت برنامه ریزی آینده کشور در اختیار سازمان برنامه وبودجه کشور محفوظ خواهد ماند.

برای دریافت فیلم اینجا را کلیک کنید


ادامه مطلب...