تبلیغات
وبلاگ خبری بازتاب نیوز
» پیام مشترک نماینده ولی فقیه در گیلان و استاندار به مناسبت روز خبرنگار ( سه شنبه 16 مرداد 1397 )
» آغاز به کار طرح «خادم رسانه‌ای» مسجد مقدس جمکران با حضور جمعی از اصحاب رسانه ( جمعه 11 خرداد 1397 )
» رئیس پارك علم و فناوری گیلان منصوب شد ( دوشنبه 31 اردیبهشت 1397 )
» اولین کلبه اقامتی شناور ( شنبه 22 اردیبهشت 1397 )
» كسب رتبه برتر روابط عمومی پارك علم و فناوری گیلان در سومین جشنواره روابط عمومی‌ها و خبرنگاران دانشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری منطقه دو كشور ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» برگزاری كارگاه آموزشی « روابط عمومی و ارتباط با صنعت» ( پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 )
» سومین جشنواره معرفی و تجلیل از روابط‌عمومی‌ها و خبرنگاران برتر منطقه دوکشور ( یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 )
» قهرمان پرآوازه گیلانی رئیس کمیته قهرمانان فدراسیون کاراته شد ( چهارشنبه 29 آذر 1396 )
» مراسم اختتامیه هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن‌بازار ( یکشنبه 26 آذر 1396 )
» مراسم تشییع پیکر 2 شهید گیلانی مدافع حرم ( چهارشنبه 1 آذر 1396 )
» صعود ایران به رده پنجم جدول توزیع مدالها ی رقابتهای جهانی کاراته با درخشش گیلانیها/روز خوب بانوان ( شنبه 6 آبان 1396 )
» مراسم اختتامیه كارگاه آموزشی بین المللی : «جهانی شدن: مشاركت و تعاون در اقتصاد نوآورانه» ( یکشنبه 30 مهر 1396 )
» به مناسبت هفته تربیت بدنی ایستگاه سلامت برپا می کنیم ( سه شنبه 25 مهر 1396 )
» آغاز به کار پنجمین رویداد آموزشی و اجلاس بین المللی پارکهای علم و فناوری کشورهای اسلامی در رشت ( جمعه 21 مهر 1396 )
» چهار قهرمان گیلانی کاندیدای انتخابات کمیسیون ملی ورزشکاران کمیته ملی المپیک ایران ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» رشت میزبان سمینار توجیهی داوران و ناظران حوزه بانوان استانهای فدراسیون هندبال ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» استاندار گیلان : مشارکت مردم مهمترین عامل موثر در توسعه استان است ( سه شنبه 18 مهر 1396 )
» دکتر سالاری استاندار گیلان شد ( دوشنبه 3 مهر 1396 )
» اربعین شهید مرتضی حسین پور شلمانی با حضور سردار سلیمانی ( پنجشنبه 30 شهریور 1396 )
» رونمایی از چهار محصول جدید شركت های فناور مستقر در پارك و تجلیل از دو شركت فناور موفق با حضور معاون پژوهش و فناوری وزیر و مدیران حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ( جمعه 17 شهریور 1396 )

همایش وکارگاه آموزشی نقش تشکل های اجتماعی در اقتصاد مقاومتی در چابکسر برگزار شد.محمّدی در همایش وکارگاه آموزشی نقش تشکل های اجتماعی در اقتصاد مقاومتی:

هر چقدر تشکل‌های مردم نهاد مستقل تر باشند از جایگاه رفیع تر و قوی‌تری برخوردار خواهند بود / همه حرف ما این است که کمتر به دولت وابسته باشید  

هر چقدر تشکل‌های مردم نهاد مستقل تر باشند از جایگاه رفیع تر و قوی‌تری برخوردار خواهند بود / همه حرف ما این  است که کمتر به دولت وابسته باشید

همایش وکارگاه آموزشی نقش تشکل های اجتماعی در اقتصاد مقاومتی در چابکسر برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه وبودجه گیلان، در این همایش رئیس سازمان در سخنانی گفت: شاید برای شما تاکنون این سوال پیش نیامده است که چرا سالروز شهادت شهیدان رجایی و باهنر هفته دولت نامگذاری شده است؟  در صورتی که این عزیزان خیلی سابقه دولت مردی طولانی نداشته اند و دولت ایشان دوام زیادی نداشته است.  این نامگذاری چیزی نیست جز ارادت و خلوص و اخلاقی که این دو بزرگوار داشتند و جان خود را در خدمت آرمانهای انقلاب گذاشتند. به همین دلیل اسوه‌های مناسبی برای نسل انقلاب  و نسلهای آینده شدند.

کیوان محمّدی با آرزوی توفیق برای مجموعه کمیته امداد به جهت تحمل شرایط سخت اظهار کرد: کمیته امداد یک نهاد مردمی است و درجهت فقر زدایی و توانمند ساز ی خانوارها گام‌های مثبتی را بر داشته است.

وی تصریح کرد: 10درصد جمعیت گیلان زیر پوشش این سازمان قرار گرفته است و اگر جمعیت 10 درصدی از این پوشش خارج شود وبه مرحله خود کفایی و توانمند سازی برسد، دیگر کمیته امداد به شکل فعلی معنای خود را ازدست خواهد داد. ما امیدوارم در کشور ما هیچ نیازمندی وجود نداشته باشد و  مردم به آن درجه‌ای از رفاه و خود کفایی برسند که بی‌نیاز از این سازمانها باشند. جز در شرایط بحرانی مانند: زلزله، سیل و طوفان که دراینصورت این سازمانها می توانند به کمک مردم بشتابند.

وی با اشاره به نقش تاثیرگذار سازمان‌های مردمی در توسعه کشور گفت: در خصوص تشکل‌های مردم نهاد، اگر سابقه کشور را به درستی بررسی کنیم در می‌یابیم که تشکل‌ها قدمتی به اندازه تاریخ تمدن دارند. دوره‌های گذشته عیّاران و بعدها هیات های مذهبی، زورخانه‌ها و قهوه‌خانه‌ها، محل تصمیم‌گیری بسیاری از فعالیت‌ها توسط مردم بود.  

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان  به نقش کمیته‌ها در اوائل انقلاب پرداخت و افزود: در ابتدای انقلاب  نیز کمیته انقلاب که به صورت خودجوش از میان مردم سربرآورده بود، تجلی سازماندهی مردمی بودند و در سطح محلات مایحتاج مردم را فراهم می‌کردند و به مسائل امنیتی و اقتصادی مردم می‌پرداختند.

وی ادامه داد:  اگر به دوران جنگ برگردیم بسیج را داریم. بسیج یکی از مهم‌ترین، بزرگترین و گسترده‌ترین سازمان‌های مردم نهاد است که در کشور تشکیل گردیده است. در دهه‌های اخیر نیز بحث سمن‌ها فراگیر شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان عنوان کرد: من در ابتدا خواهشی که از سازمانهای مردم نهاد می‌توانم داشته باشم این است، هرچقدر که می‌توانید غیر دولتی باقی بمانید. بزرگترین خطری که این تشکل‌ها را تهدید می‌کند این است که دولتی شوند  و اگر می خواهید قوی باشید غیر دولتی باقی بمانید. مرا در شرایطی قرار دهید که مجبور باشم به شما کمک کنم، شرایطی ایجاد نکنید که شما مجبور بشوید از ما کمک بگیرید.

وی تصریح کرد: این دولت مردم را باور دارد  خصلت مسلمانی و اسلامی‌گری با تعریف امام (ره)، ما را وادار می‌کند  که از مردم حمایت کنیم و با مردم باشیم.

محمّدی با بیان اینکه دولت‌ها در حال حاضر چاره‌ای به غیر از تکیه برمردم ندارند اظهار کرد: دولت‌ها امروزه در جهان چاره‌ای ندارند جز اینکه به مردم تکیه کنند. چرا که دولت نمی‌تواند بدون مردم امور را پیش ببرد.  ما نمی‌توانیم بدون مردم محیط زیست را حفظ کنیم و رفاه ایجاد کنیم و اقتصاد مقاومتی را پیش ببریم .همه این مسائل با کمک و حمایت مردم معنا و تجلی پیدا می‌ند.

وی در ادامه گفت: بدون حضور  و همکاری  مردم، دولت نمی تواند اقتصاد مقاومتی را پیش ببرد. ما نمی توانیم بدون مردم، آثار باستانی را حفظ کنیم . باید سمن ها به سمتی  بروند که دستاورد های تاریخی و باستانی را حفظ کنند.  زبان گیلکی را بدون مردم نمی توانیم حفظ کنیم و گسترش دهیم . بدون مردم رشد هنر و موسیقی هم ممکن نیست. هنرمند دستوری رشد نمی‌کند بلکه باید آزاد باشد . مصداق و معیار موسیقی، اصالت موسیقی است. مگر درعاشورا  ودر تعزیه خوانی ها از موسیقی استفاده نمی‌شود ، مگر در نقاره خانه امام رضا از موسیقی استفاده نمی شود. باید دراین حوزه‌ها تکلیف خود را با مردم روشن کنیم . البته اینجا هم مردم باید تکلیف خود و ما را روشن کنند .

رئیس سازمان برنامه وبودجه استان گیلان در بخش دیگر از سخنان خود گفت: دولت می‌تواند از مشارکت مردم بهره‌مند بشود اما ماهیت مشارکت مردم باید تعریف بشود . مشارکت  چند حالت عمده  دارد. در حالت اول مردم همفکری می کنند که می شود  مشارکت در فکر و ارائه نظر .  مورد دوم  مشارکت در اجراء و در مرحله سوم مشارکت در تصمیم‌سازی است. البته مشارکت در تصمیم‌گیری هم مهم است که در توسعه‌یافته‌ترین کشورها هم امکان‌پذیر نیست. جامعه هر چقدر توسعه یافته‌تر باشد، ساختارهایی را تعریف می کند تا از مردم در تصمیم‌سازی‌ها استفاده کند. برخی از کشورها در طول تاریخ  در تصمیم‌گیری‌ها از مشارکت مردم استفاده کردند . در جوامع با عرض و طول جوامع امروزی، امکان اینکه مردم  نقش مستقیم در تصمیم گیریها داشته باشند خیلی وجود ندارد .بهترین مدل کشور سوئیس است که هر چند  سال یک بار در خصوص موضوع خاص رفراندوم می گذارد  وهمه مردم  در این فرایند شرکت می کنند ورای گیری می کنند که برفرض مردم مسجد داشته باشند یا نداشته باشند. البته  امکان اینکه هر هفته و هر ماه  در مسائل مختلف از مردم بخواهند در تصمیم‌گیری‌ها  مداخله کنند عملاً از لحاظ عقلانی و امکانات مقدور نیست.

محمّدی یاد آور شد: در جوامع امروز امکان اینکه مردم در تصمیم‌گیری‌ها نقش موثر داشته باشند کم است ، اما در خصوص تصمیم سازی ها مردم می توانند جایگاه والایی داشته باشند . این تصمیم سازیها می تواند به شکل هیاتی  نیز باشد . ولی به خاطر پراکندگی در نظرات و بر نامه ها، جوامع مدرن ، احزاب را به وجود آوردند تا بتوانند در قالب تشکیلات و ساز مان ، برنامه مدون به مردم ارائه دهند.

وی به تاریخچه حزب پرداخت و گفت:  قدمت برخی از احزاب در جوامع مدرن  به حدود 300 سال بر می‌گردد. مردم این جوامع  در چند حزب قوی جمع می شوند  وحزب نیز  برنامه ها ی  مدون را رابه مردم ارائه می دهند  و مردم هرکدام  از این برنامه ها را انتخاب کردند حزب در طول 4 یا 5 سال برنامه های ارائه شده را در دولت، اجرایی و عملیاتی  می کند .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان  خاطر نشان کرد: غیر از حزب، جنبش‌های اجتماعی و سازمان‌های مردم نهاد می‌توانند در تصمیم‌سازی‌ها مشارکت کنند . انجمن های مردم نهاد که در قالب  گروههای  اجتماعی به وجود آمده اند و نیرو جذب کرده اند  حول آن محور  می توانند به دولتمردان در تصمیم سازی ها کمک کنند.  کاری که ما امسال حول محور برنامه ششم انجام دادیم، این بود که مسائل مختلف استان را در 35 محور تقسیم کرده و از گروه‌های مختلف اجتماعی خواستیم در این گروهها حضور یابند و نظر بدهند و به بحث بپردازند. گروههای مختلف محیط زیست، آب ، گردشگری ، صنعت ، تجارت ، اموزش ، ورزش  در این کار گروهها قرار گرفتند و در تصمیم سازیهای برنامه ششم استان مشارکت دارند.

محمدی ادامه داد : در 35 کار گروه، حدود 300  نفر  ازگروههای مختلف  حضور دارند. این  افراد نماینده طیف وسیعی  از نخبگان ،دانشگاهیان ، روحانیون ، بانوان ، جوانان ، صنعتگران وتشکل های مردم نهاد هستند که در این کمیته ها حضور دارند . البته این ایده آل ما نیست .در شرایط موجود توانایی ما بیشتر ازنیست . تشکل های اجتماعی به معنای عام  " حزب ، سمن ها، هیات مذهبی، بسیج " می توانند دور هم جمع شوند و از منافع خود و کشور و منافع نسل آینده  به نیکی و درستی دفاع کنند .

وی افزود :  ما می‌توانیم شما را در تصمیم‌سازی‌ها دخالت دهیم نه تصمیم گیری. باید بپذیریم هرگاه در گروه قرار گرفتیم  تابع نظرات جمعی باشیم . در نهایت گروه تصمیم بگیرد .

رئیس سازمان برنامه و بودجه استان گیلان  گفت: اگر این نهادهای مردم نهاد را دولتی کنیم در حقیقت فلسفه وجودی شان با ورود در فضای دولت از بین می رود و دولتی می شود .  همه حرف ما این است که از مردم به صورت ابزار استفاده نشود . تشکل ها  باید از جایگاه خودشان به درستی استفاده کنند .

 کیوان محمدی اظهار کرد : ما بالغ بر 300 تشکل در گیلان و حداکثر 10 هزار سمن در ایران داریم. در حالی که در کشور هندوستان 2 میلیون تشکل مردم نهاد وجود دارد. ما خیلی زمینه کار در تشکل های مردمی را داریم مانند :دفاع از حقوق شهروندی ، دفاع از حقوق زنان ، دفاع از حقوق کودکان و سالمندان ، میراث، بهداشت ، محیط زیست  و حوزه باستانی و..

محمدی تصریح کرد : در اوستا آمده است که منطقه گیلان اسطوره ای و باستانی است . جای سمن ها در بخش باستانی گیلان خالی است و باید توسط سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد تقویت شود. در زمینه مسائل رفاهی، سمن‌های مختلف می‌توانند وجود داشته باشد . خواهش من این است که مستقل باشند و لابی‌گری با نمایندگان و فرمانداران و مدیران و ساماندهی نیروهای همفکر را در جهت تحقق آرمانهای تشکل های مردم نهاد فراموش نکنند

رئیس سازمان برنامه وبودجه گیلان اذعان داشت: هرچه سمن ها  به ما بیشتر تذکر بدهند، هوشمندانه تر به مسائل محیط زیستی توجه خواهیم کرد. پاک سازی تالاب عینک رشت، تالاب انزلی، مبارزه با اهریمن سنبل آبی، مواردی است که با کمک سمن ها صورت گرفته است  . خوشبختانه مردم  گیلان به موقع حضور پیدا کردند  و توانسته اند با یک حرکت  جمعی  با این آفت زیست محیطی مبارزه کنند . من این حرکت  سمن را بسیجی می دانم . این سمن ها هم بسیجی وار عمل می کنند .

 محمّدی در پایان خاطر نشان کرد : ما اگر حواسمان به کشور و منافع ملی و امنیت کشور نباشد. کشورهای ابرقدرت بدشان نمی‌آید که کشور ما همانند افغانستان و عراق و سوریه بشود . باید هوشمندانه به منافع ملی کشور مان فکر کنیم و به دور از جبهه گیرهای متعصّبانه چب و راست متحد باشیم و حول محور رهبری در جهت تحقق آرمانهای انقلاب و توسعه کشور قدم بر داریم .

 


ادامه مطلب...